vasárnap, augusztus 24, 2008 ( 22:37 )
NHLsarok rangsorolja az NHL csapatokat; 3 kategóriába sorolom őket -legjobb, közepes, legalja- ami szubjektív vélemény. Kritériumok ezek:
- jégen elért sikerek - nem feltétlen a Cup számít, inkább alapszakasz és play off sikerek kombinációja az elmúlt években
- szurkolói támogatás - sok csapat szép sikereket ér el a jégen de a stadion fele üres, mások teltház előtt játszonak de a csapat szereplése gyenge
- tulajdonosok stabilitása - siker kulcsa ez, csak akkor lehet sikeres egy csapat ha stabil a háttér
- város értéke - némelyik városban jó élni, más városban meghalni is rosz lenne
- edzők/GM - nem hiszem hogy mondani kellene milyen fontos ez a sikerhez
10-es csoportba soroltam a csapatokat, és ABC sorrendben vannak
1. legjobbak:
- Calgary - Flames, mint az összes kanadai csapat élvezi a szurkolók bizalmát tavaly minden meccsen teltház volt. GM/volt edző Daryl Sutter kiváló munkát csinál csapattal. A csapat erdetileg Atlantában volt, de sikerült átköltöztettni a liga egyik legjobb 'kis piacára' ami elég északon van, de a nagy hideg ellenére is csábító hely a játékosoknak.
- Chicago - tavaly ilyenkor még a lista legalján lettek volna, de Bill Wirtz halálával minden megváltozott az 'original 6' -es csapat körül. Mikita&Hull után végre megint megtalálták Toews&Kane személyében a franchise arcait. Rajongók is lassan visszatérnek a United Centerbe, az előző szezonhoz képest idén 20%-al nőttek a jegyeladások. Chicago egy nagyszerű város és főleg sport város.
- Dallas - tulajdonos Tom Hicks ellentmondásos ember és rengeteg probléma okozója, erről szerintem Liverpool szurkolók többet tudnának mondani, ennek lehet rosz vége is lásd Wang-Islanders. Múlt télen meglepően leváltotta Armstrong-ot és Hull&Jackson párost nevezte ki GM-nek, de eddig ez a lépés úgytűnik működik. Csapat erős, alapszakaszban és play off-ban is, tavaly vitathatatlanul a 2. legjobb csapat volt nyugaton. Szurkolók is hűségesek annak ellenére, hogy Texas nem jég barát.
- Detroit - annak ellenére, hogy már temették még mindig 'Hockey Town' a neve. Nincs minden meccsen teltház, ami Michigan gazdasági hanyatlásának köszönhető. De ez a csapat utolsó 11évben 4x nyerte meg a Kupát és minden esélyük megvan a duplázásra jövőre.
- Edmonton - utóbbi pár évben Lowe-nak volt néhány kétséges húzása, de a csapatot sikerült erősíteni. Milliárdos tulajdonos Daryl Katz-nak köszönhetőn pedig stabil lábakon áll az Oilers, és úgy tűnik nem akar bele avatkozni a franchise életébe. Lowe csapatához most csatlakozott Tambellini és a csapatban is vannak olyan nevek akikkel újra szebb napok virradnak Edmontonban.
- Minnesota - a liga legfiatalabb franchise-ja (columbusszal) és nagy siker a csapat. Az emberek Minnesotában hoki őrültek jegyek nagyon drágák és franchise történetében minden hazai meccsen teltház volt. Ez rekord jelenleg az NHL-ben, PO meccseket is beleértve több mint 300 meccsen és ennek egy hamar (soha) nem lesz vége. Menedzsmentben pedig az ex-Habs tábor Risebrough, Lemaire, Tremblay jó hátteret nyújt egy Kupa esélyes csapathoz.
- Montreal - nehéz időkön ment keresztül a csapat 15 éve nem nyertek Kupát ami rekord a franchise történetében. Csapatnak jó a pénzügyi háttere, és jó helyen van az irányítás Bob Gainey kezeiben. Mint mindig lojális szurkolók, állandó teltház. Tavaly már megnyerték a konferenciájukat, Habs visszatért az élmezőnybe.
- Philadelphia - nagy fordulaton mentek keresztül az előző szezonhoz képest. Bár 1975 óta nem nyertek Kupát, de az egyik legjobb US jégkorong piac 2 pro-csapatnak is otthont ad a város (Phantoms, AHL). Stabil a tulajdonos háttér akik akarják a sikert.
- Pittsburgh - most hogy a tulajdonosokkal tisztázódott minden és az új stadion is úton van, Crosby&Malkin-nal jó úton halad a csapat valami nagy dolog felé. Amúgy furcsa milyen gyorsan változnak a dolgok. Nemrég még az elköltözés fenyegette a csapatott és egy szerencsés draft választásnak köszönhetőn SuperMario megtudta menteni a csapatot.
- San Jose - újabb fiatal franchise, ami szintén siker sztori. Szerintem az NHL-nek is nagy siker, hogy Kaliforniába varázsoltak ilyen csapatot. Szolíd tulajdonos, erős GM Dog Wilson, szurkolókkal pedig soha nem volt probléma a Szilícium-völgyben.
2. közepesek:
- Anaheim - oké, 2007-ben bajnokok voltak szurkolókkal sincs probléma, de szerintem mégse férnek be a top10 csapat közé. Burke jövője kérdéses a csapatnál, távozásáról még mindig mennek a pletykák. A csapat fizetési sapkájával is vannak problémák, és ha idén még nem, de utána nagy átszervezések lehetnek a csapatban.
- Buffalo - tulajdonjog instabil ez sose jó egy csapatnál, Golisano úgy tűnik elakarja adni a csapatot. Regier pedig ex-scoutként zseniálisan draftol, de ha nem tudja megtartani a kulcs UFA játékosokat ettől nem lesz erősebb a csapat. Idén már hiányoztak a play off-ból szurkolók meddig lesznek hűségesek a csapathoz ha látják, hogy a csapat leszálló ágban van?
- Colorado - volt Quebec Nordiques csapat elköltözött Denverbe és a liga egyik legsikeresebb csapata lett. Pedig a csapat Quebecben alapozódott meg, 3x választhattak elsőként a drafton egymás után és sokszot előkelőhelyen. Nem mondhatni sikeres draftoknak, de a cserékből később jól jöttek (pl. Roy). Mostani borzasztó off-season után, már nem az alapszakasz utáni napok, hanem megint a draft 2napja lesz a legfontosabb franchise életében.
- New Jersey - tisztán az egyik legsikeresebb csapat az utóbbi 13 évben. Minden évben Kupa esélyes, 1995 óta 3 Stanley Cup-t nyertek. Lou Lamoriello még mindig az egyik legjobb jégkorong guru a generációjának. Bár az új CBA miatt megkopott a renoménja. Negatívum a szurkolók támogatása. Új aréna és a csapat állandóan play off-ban van, de csak 23. helyen álltak a látogatottságban tavaly az NHL-ben, 15500 ember/meccs és 88%-ig volt tele a Prudential Center. Ha kikerülnének a play off-ból hányan járnának meccsekre?
- NY Rangers - az egyik legértékesebb franchise, US legjobb piacán és a világ legjobb arénájában játszonak. Úgy nézett ki az új CBA-nak köszönhetően megáll a nagy túl költekezés, de utóbbi 2 évben Sather visszatért a jól nem bevált módszerhez. Tom Renney jó edző, de nem érzem benne azt a pluszt amivel motiválná a csapatot egy hosszú Kupát érő sorozatban. Főleg nem túl fizetet veteránokkal.
- Ottawa - Utóbbi években nagyszerű csapat volt, de az idei alapszakasz vége előtt megtört ez az állítás. Murray nem veszi észre, hogy közepes kapusokkal nem lehet egész évben jónak lenni. Legjobb hátvédjüknek sincs még szerződése edzőtábor előtt, ami szinten nem nagy bölcsességet sugároz. Tulajdonos úgy tűnik talpra állt a pár évvel ezelőtti csődből, és a szurkolók is megtöltik a stadiont. Szolíd fiatal franchise szép várossal.
- St. Louis - lockout előtti nagy kiárusítás/népvándorlás (Pronger, Demitra, MacInnis) megszakította a sorozatban 25 évig tartó play off szereplést. A mostani stabil tulajdonosnak köszönhetősn és hogy John Davidson átvette az uralmat a franchise felett azt sejteti újra play off útjára kerül a csapat. Egyenlőre még nem fog 180 fokban megfordulni a világ, de pár év múlva Kupa esélyes csapat lehet megint. St. Louis tradicionálisan sport város, idén már 84%-re fejlődött a szurkolók látogatottsága és ahogy jönnek megint az eredmények újra teltház lesz minden meccsen.
- Tampa Bay - utóbbi évben nagy zavar volt a csapatban. Most hogy új a GM és az edző, rengeteg új arc a csapatban lehet visszatérnek a régi kerékvágásba. Azt már bebizonyították lehet sikeres csapatot csinálni Floridában, Stanley Cup-nak köszönhetően pedig még mindig erős a szurkolók támogatása (95%). Franchise arcai megvannak, már csak megint csapatot kell építeni köréjük.
- Vancouver - nagyszerű hely a játékra, az egyik legszebb NHL város, hűséges szurkolók, szép stadion. Csak ezt a jégen is összekellene rakni a csapatnak, liga egyik legjobb kapusa van náluk, de mégse play off csapat. Gillisnek pedig még a Sundin regényt is elkell olvasnia.
- Washington - egy név: Alex Ovechkin. Ross, Richard, Pearson és Hart győztes, mikellene még egy franchisenak. Stabil tulajdonos, jó munkát végző GM McPhee, Adams győztes edző Boudreau. Fényes jövő a csapat előtt.
3. legalja - tudom, senki nem szereti ha ilyen helyen látja kedvenc csapatát, nehéz is volt 10 csapatot ide sorolni. Vannak csapatok akik megérdemlik az itteni szereplést, és vannak akik inkább közel állnak a középhez.
- Atlanta - ez a csapat megérdemli itt a helyét. Szurkolók támogatása se érezhető. Buta GM Don Waddel rossz cserékkel/draftolással/igazolásokkal. Atlanta nem sport város.
- Boston - itt is csak egy név: a tulajdonos Jeremy Jacobs. Sportban az egyik legbefolyásosabb üzletember. Nagy szerepe volt/van hogy az NHL soha nem volt ilyen jövedelmező mint most. Bruins szurkolók pedig kapzsisággal és rosz vezetéssel vádolják, hogy a játékosokon próbál spórolni. Soha nem lehet jó kapcsolat szurkolók között és üzlet emberek között akik profitot látnak a csapatban, ez a +30 év nagy károkat okozott a csapaton belül. Szinte minden évben új a No.1 kapus, Thornton buta cseréről nem is beszélve. Chiarelli próbálja helyre hozni az elődei hibáit, és sikerült fiatal play off csapatot létehoznia. Ez eddig kevés, mivel Boston talán a világ legjobb sport városa.
- Carolina - közelebb álnak a középhez, mint ide a legaljához. Jégen elért siker ellenére a csapat még mindig küzd az alulértékeléssel médiában, és a szurkolók támogatása is csökkent idén már csak 16,600/meccs ember látogatott meccsekre (89%). Tulajdonjog szilárd, de Rutherford-ról azt pletykálják máshol keres munkát, Laviolette pedig 2 play off nélküli szezon után nem érezheti nyugalomban magát.
- Columbus - szinten ide a legaljába valók. Fiatal franchise, de Wildhoz képest ég és föld a különbség. Az egyik legérdektelenebb csapat, hazai meccseiken 81% a látogatottság idegenbeli meccseken pedig 86%. Próbáltak idén erősíteni, de ez tényleg play off-t ér? Kétlem.
- Florida - újabb megbukott déli franchise. Utóbbi 8 évben nem kerültek play off-ba. Talán kezdők szerencsélyének köszönhetően 96-ban Kupa döntőt játszottak, de azóta semmit nem értek el amit stabilan is hozznak minden évben. Keenen néhány megmozdulásától még mindig szenved a csapat (Luongo csere). Látogatottság 80%, ami a legkevesebb a ligában. Itt az ideje elköltöztettni a csapatot.
- LA - jelenleg a legtehetségesebb franchise; Kopitar, Brown, O'Sullivan, JMFJ, Doughty,Bernier stb. Csak az a kérdés lehet-e csak fiatal játékosokból jó csapatott csinálni. Új edző tervei is kérdésesek. Lehet Lombardi évvégén már nem lesz biztonságban. Tulojdonos stabil, fantasztikus város, szurkolókkal sincs probléma.
- Nashville - az egyik legsikeresebb fiatal franchise volt, de nagy fordulatok mentek végbe. Amióta Craig Leipold eladta a csapatot, hogy megvegye a Wild-t azóta semmi stabilitás nincs Nashvilleben. Alex Radulov elvesztése tovább fokozza a helyzetett. Barry Trotz pokoli jó munkát csinált, hogy még tavaly is play off-ba vezette a csapatot, idén talán csodára lesz szüksége. 2007 csere határidő után még Stanley Cup-ról beszéltek a csapatnál, nagy bukfencet csináltak.
- NY Islanders - utóbbi 6évben négyszer kerültek play off-ba, de egy szériát se nyertek meg, bár ez még így se rosz. Uhh, tulajdonos Wang gazdag, de viszont nem ért a hokihoz. Volt GM Neil Smith-t 40nap után kirúgta, hogy a csapat tartalék kapusát Snow-t nevezze ki. Yashin 10 éves, DiPietro 15 éves szerződése se az előrelátást sugalja. Idén új tehetséges edző, bár nem hiszen hogy tavaly ez lett volna a gyenge pont; Nolan szerintem a liga egyik legjobbja. 13,640/meccs néző szám tavaly a legkevesebb volt NHL-ben. Arról nem is beszélve csak Pittsburgh stadionja rosszabb a Nassau Coliseumnál, de már Marioék építik az újat.
- Phoenix - jó hoki piacról Winnipeg-ből elköltöztek a meleg Arizónába, abban a reményben nagyobb lesz a profit. Ezt nagyon benézték. Szurkolók támogatása nulla. Vannak tehetséges fiatal játékosok kiegészülve veteránokkal és szolíd kapussal. Gretzky bebizonyította hogy jó edző. Talán a jégen nagyobb sikere lesz a csapatnak, mint azon kívül. Itt lenne már az ideje újra északra költözni.
- Toronto - irónikus/szomorú az NHL legjövedelmezőbb csapata, de a legműködésképtelenebb is. A csapat OTPP tulajdona, szóval hogy jelenleg ki irányítja azt nem tudni. Ha a csapat ennyi pénzt hozz ilyen teljesítménnyel, kevés lehet a motiváció bajnok csapatot csinálni belőle. Mostani GM Fletcher csak ideiglenes, Burke-t pletykálják lehetséges utódnak. Új edzővel és talán kapitányuk elvesztésével garantált megint az előkelő helyről való draftolás.
Címkék: Franchise rangsor
4 comments
NHLsarok hockey blog by Gergely Foglar is licensed under a Creative Commons Nevezd meg!-Ne add el!-Ne változtasd! 2.5 Magyarország License.
Based on a work at nhlsarok.blogspot.com.